Zabawki interaktywne

Kiedy półki sklepowe wręcz uginają się od zabawek, trudno jest wybrać dla dziecka tę najlepszą. Na początek powinniśmy bowiem zadać sobie pytanie, czy zabawki dla dzieci mają za zadanie jedynie bawić, czy może także uczyć. Jeśli chcemy, by nasza pociecha już od najmłodszych lat doskonale się rozwijała, warto skorzystać z naprawdę imponującej oferty zabawek interaktywnych. W ten sposób maluch nie tylko doskonale spędza czas, ale także poznaje otaczający go świat, rozwija swoją kreatywność oraz umiejętność logicznego myślenia.

Dlaczego warto?

O ile na początkowym etapie wszystkie zabawki są dla naszego dziecka interesujące, tylko zabawki interaktywne wchodzą z maluchem w interakcję. Przez to mamy pewność, że podczas zabawy uczy się ono dodatkowych rzeczy takich jak rozpoznawanie dźwięków czy kształtów. Tradycyjne misie czy klocki nie są w stanie zaktywizować wszystkich zmysłów malucha, natomiast należycie dobrane zabawki interaktywne wysyłają odpowiednią ilość bodźców do dziecka, by jak najbardziej pobudzić jego ciekawość.

zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne – które wybrać?

Wielu rodziców planuje zakup zabawek interaktywnych już na etapie planowania wyprawki. To bardzo istotny punkt rozwoju dziecka, który pomaga mu w jak najlepszym zrozumieniu rzeczywistości. Musimy jednak pamiętać, że zabawki powinny być wybrane przede wszystkim z myślą o maluchu. Dlatego powinniśmy mieć na uwadze wiek, ale także zainteresowania dziecka. Owszem, w pierwszych miesiącach życia interesuje się ono prawie wszystkim, jednak z czasem zaczynamy zauważać, które zabawki są bardziej lubiane. W ten sposób odkrywamy pragnienia naszego maleństwa, którymi powinniśmy się kierować.

Początkowo starajmy się zatem, by dziecko poznało wszystkie rodzaje zabawek interaktywnych – sortery, które wymagają dopasowania przedmiotu do kształtu, zabawki grające, zwierzaki wydające określone dźwięki, a nawet maty dla niemowlaków, które świecą i zachęcają malucha do chodzenia. Zaczynajmy od prostych rzeczy, które pomogą maluchowi w podstawowych kwestiach takich jak rozpoznawanie kolorów, dźwięków czy kształtów. Później możemy przejść do tych bardziej skomplikowanych z literkami i cyferkami, a nawet interaktywnych telefonów, które pozwolą nam uniknąć strat w prywatnym sprzęcie. Pamiętajmy jednak, że żadna zabawka nie spełni naszych oczekiwań, jeśli sami nie będziemy poświęcać dziecku czasu podczas zabawy. Również naszym zadaniem jest wzbudzanie jego ciekawości. Żadna, nawet najlepsza zabawka tego za nas nie zrobi.

Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są zabawki, które wybieramy dla dziecka. Muszą być one pod każdym względem bezpieczne – zwłaszcza te dla niemowląt. Nie kupujmy zatem produktów niższej jakości. Starajmy się dawać naszemu maluchowi wszystko, co najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *