Pielęgnacja i czyszczenie uszu dziecka

Każde dziecko wymaga nieustające opieki, nie tylko pod względem wychowawczym ale także zdrowotnym.  To właśnie rodzice powinni pamiętać o nieustannej higienie i pielęgnacji swoich pociech, aby uniknąć powstania wielu chorób i zakażeń, które dla małego organizmu mogą okazać się znacznie bardziej niebezpieczne. Jednym z narządów, wymagającym szczególnej troski są uszy dziecka, będące narządem bardzo delikatnym i wrażliwym. Ich regularna higiena jest niezwykle ważna, ponieważ pomoże zabezpieczyć ucho przed rozwojem stanów zapalnych. Jak zatem dbać o uszy dziecka?

Jak dbać o uszy dziecka, aby były one zdrowe?

Należy pamiętać, że troska o uszy dziecka to nie tylko prawidłowa pielęgnacja, ale także odpowiednie ich zabezpieczanie przed czynnikami zewnętrznymi. Słuch jest jednym z naszych zmysłów, dzięki któremu kontaktujemy się ze światem zewnętrznym, dlatego też należy o niego dbać już od najmłodszych lat i w ten sposób wyrabiać też ten nawyk wśród swoich dzieci.

pielęgnacja uszu dziecka

1. Czyszczenie uszów niemowlaka. Jak często czyścić i w jaki sposób?

Aby zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest pielęgnacja uszów dziecka, warto na początek rozwiać kilka wątpliwości. Woskowina zalegająca w uchu nie jest brudem, który należy niezwłocznie usuwać. Pełni ona funkcję całkowicie odwrotną. Jest to substancja chroniąca, nawilżająca przewód słuchowy. To pierwsza linia obrony słuchu, chroniąca je przed szkodliwymi czynnikami. To właśnie dzięki niej cząsteczki brudu oraz kurzu nie dostają się głębiej. Woskowina usuwam się samoczynnie, podczas ruchów żuchwy. Dopiero jej nadmiar może stanowić problem, ponieważ może ona stać się miejscem gromadzenia bakterii.

Często słyszy się stwierdzenie, że uszy dziecka można czyścić raz na jakiś czas. Jest to mit. Najlepiej, aby czynność ta odbywała się dwa razy w tygodniu, aby uniknąć zadomowienia się w bakterii i zanieczyszczeń w przewodzie słuchowym i małżowinie, w których znajduje się woskowina. Może to prowadzić nawet do zapalenia ucha.

Jeśli chodzi o samo czyszczenie, to bardzo ważne jest to, aby czyścić tylko to, co jest widoczne ( małżowinę i ujście przewodu słuchowego). Pod żadnym pozorem nie wolno wkładać patyczków, palców czy wacików głębiej!  Jednym z częstszych błędów popełnianych przez rodziców jest właśnie stosowanie patyczków, które mogą uszkodzić błonę bębenkową lub wepchnąć woskowinę w głąb, dlatego też są one odradzane przez lekarzy.

Czyszczenie uszów dziecka wbrew pozorom nie jest takie „straszne”, jak niektórym może się wydawać. Jeśli więc nie patyczki, to co? Najlepszym rozwiązaniem są zwykłe waciki zmoczone ciepłą wodą. Po kąpieli dziecko należy położyć na boku, aby mieć lepszy dostęp do ucha, następnie oczyścić małżowinę oraz płatek uszny i miejsca położone poza uchem. Ostatnia czynność to dokładne osuszenie umytych miejsc delikatnym ręcznikiem. Specjalnych preparatów do rozpuszczania woskowiny używać należy tylko wyjątkowo, po konsultacji i zaleceniu laryngologa.

2. Zwracaj uwagę na pogodę

Uszy dziecka nie lubią chłodu oraz wiatru. Tak samo zresztą jak uszy dorosłych. W wietrzne i chłodne dni okrycie głowy, zakrywające przede wszystkim uszy to podstawa! Im cieplej na dworze, tym czapka powinna być cieńsza.  W przypadku czapek z daszkiem używanych latem uszy dziecka można dodatkowo posmarować kremem z filtrem.

3. Wizyty na basenie

Woda wpadająca do ucha nie stanowi zagrożenia, jednakże należy pamiętać, aby podczas wizyt na basenie woda nie zalegała w uszach przez dłuższy czas. Dlatego też można wtedy zastosować specjalny preparat natłuszczający przewód słuchowy, tak, że woda będzie z niego samoczynnie wypływała. Należy także pamiętać, aby przed wyjściem na dwór susząc głowę dziecka delikatnie osuszyć także uszy i w ten sposób usunąć resztki wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *