Rozwój wszechstronny dziecka w przedszkolu.

Rosnąca ilość zajęć w przedszkolu.

Oferta edukacyjna w niepublicznych przedszkolach z roku na rok jest poszerzana o nowe zajęcia, by pozostać konkurencyjnym na lokalnych rynkach. Główną uwagę rodzice przykładają do rozwoju intelektualnego swoich dzieci, zapisując dziecko do jednej z tego typu placówek. Wiedza ta poszerzana jest przeważnie poprzez różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, takie jak nauka języków obcych lub rozwój zdolności artystycznych, na które składają się warsztaty plastyczne, rzeźbiarskie i ceramiczne, a także origami. W przedszkolach praktykowane są też warsztaty kulinarne, których zadaniem jest pokazanie zasad zdrowego odżywiania oraz nauka higieny podczas przygotowywania dań. Spotkać się można również ze szkołami rozwoju pamięci, a wiele placówek oferuje też terapie logopedyczne, psychologiczno-pedagogiczne oraz rzadziej spotykane kynoterapie i alpakoterapie.

Intelekt czy motoryka ?

Ważny jest rozwój wszechstronny dziecka, dlatego w ofertach przedszkoli, oprócz zajęć kształcących umysł, pojawiają się też te, które mają na celu rozwój motoryczny dziecka. Efektem tego są zajęcia, które pomagają zdobyć podstawowe umiejętności w różnego rodzaju grach np. tenis ziemny. Coraz większą popularnością cieszą się także kluby wschodnich sztuk walki. Nie zapomniano również o szkółkach piłkarskich oraz o nauce pływania dla najmłodszych dzieci – rozwój umiejętności pływackich to jeden z plusów, a drugim jest nauka wiedzy o zachowaniu bezpieczeństwa w wodzie.

Dzieci w przedszkolu bawią się poprzez zabawe

Wszystkie z zajęć o których mowa, oddziałują na rozwój psychomotoryczny. Naciski rodziców oraz konkurencja powodują, że przedszkola muszą rozbudowywać swe oferty z zakresu zajęć dodatkowych. Nie można jednak zapominać, że natłok zajęć dodatkowych może przynieść dziecku więcej szkód niż korzyści. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór dodatkowych lekcji dla swoich pociech, ponieważ psychomotoryka powinna rozwijać się w sposób zbilansowany. Wiele korzyści przynosi także swobodny ruch, dzięki któremu dziecko poznaje możliwości swojego ciała oraz uczy się poruszania w pewnej przestrzeni, co pomaga w eksplorowaniu otoczenia. Rozwój sprawności ruchowej pozwala dziecku przede wszystkim stać się bardziej samodzielnym oraz wzbogaca jego doświadczenie o otaczającym go świecie.

Należy zwrócić uwagę również na środowisko, w którym dziecko przebywa, a które ma bardzo istotny wpływ na kształtowanie jego osobowości, poczucia bezpieczeństwa i tak dla rodzica prawidłowy rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *