Jakie przedszkole wybrać prywatne czy publiczne?

Wybór odpowiedniego przedszkola to ważny wybór zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Dla rodzica musi być przede wszystkim praktyczne i funkcjonować w odpowiadających godzinach, a dziecko musi się dobrze w nim czuć, do czego jest potrzebne odpowiednie otoczenia i wykwalifikowany personel. Część rodziców jest zapalonymi zwolennikami przedszkoli prywatnych, inni natomiast nie wyobrażają sobie wysłania dziecka do przedszkola niepublicznego. Które placówki są lepsze? Te publiczne, czy te prywatne? Odpowiedź ostatecznie trzeba podjąć w oparciu o własne potrzeby, ale warto porównać sobie zalety i wady obu rozwiązań. 

 

Czym się różnią placówki prywatne od publicznych?

Przede wszystkim liczebnością grup. Pod tym kątem górują przedszkola prywatne, gdzie ilość dzieci w grupie z reguły nie przekracza 10 czy 15 dzieci. Mniejsza liczebność grup pozwala opiekunom na poświęcenie większej uwagi każdemu dziecku i realizować jej indywidualne potrzeby, a także poznawać i rozbudowywać predyspozycje. W porównaniu do przedszkoli prywatnych, przedszkola publiczne obejmują ponad 20 maluchów w grupie. Przedszkola publiczne jednak są zdecydowanie atrakcyjniejsze jeśli chodzi o ceny. Często opłaty uiszczane za przedszkola publiczne są wyłącznie 1/3 ceny, którą płacą rodzice korzystający z placówek prywatnych. Zastanowić się również trzeba, co nasze pociechy będą robić w okresie wakacyjnym. Przedszkola publiczne posiadają przerwy wakacyjne, wynoszące z reguły miesiąc. Jeśli na ten okres rodzice nie będą w stanie opiekować się dzieckiem, mają poważny orzech do zgryzienia. Przedszkola prywatne prowadzą swoją działalność nawet w okresie wakacyjnym, dzięki czemu rodzice nie muszą się o nic martwić. Rok w rok problematycznym jest znalezienie miejsca w przedszkolu publicznym dla swojego dziecka. Trzeba otwarcie powiedzieć, że placówek państwowych jest po prostu zbyt mało, przez co wiele dzieci nie znajdzie tam dla siebie miejsca. Ten problem praktycznie nie istnieje w przypadku przedszkoli prywatnych. W związku z dostępnością miejsc, przedszkola publiczne nie zawsze rozbudowują swoje placówki i nie dbają o dodatkowe atrakcję, ponieważ nie czują presji konkurencji – przedszkola publiczne i tak będą wypełnione po brzegi. Ta sprawa nie jest tak oczywista jeśli chodzi o przedszkola prywatne, które muszą ze sobą konkurować, co przekłada się na wyższy standard, dodatkowe zajęcia i atrakcje.

Jeśli bliżej temu się przyjrzymy, przedszkola prywatne w większości aspektów wypadają korzystniej od tych publicznych. Jednak dobór przedszkola to wciąż kwestia indywidualna. Niektóre dzieci mogą czuć się lepiej w przedszkolach publicznych, a niektórzy rodzice po prostu nie są w stanie opłacać placówki prywatnej. Podczas wyboru przedszkola należy wybrać opcję najlepszą z możliwych zarówno dla rodzica, jak i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *