Smoczek dla dziecka – kiedy podać i oduczyć.

Smoczek

Dla wielu przyszłych rodziców, smoczek jest nieodłącznym elementem wyprawki dla malucha. Osoby postronne jak babcie, ciocie czy też wujkowie również zawsze wychodzą z założenia, że smoczek po prostu musi być. Tymczasem jest to decyzja bardzo indywidualna. W gruncie rzeczy jeśli nasze dziecko nie będzie miało takiej potrzeby, nie musimy kupować mu smoczka wcale lub bardzo szybko możemy z niego zrezygnować. Kiedy bowiem smoczek naprawdę jest dziecku potrzebny? Między innymi wtedy, gdy wykazuje ono bardzo silną potrzebę ssania. Czasem maluchowi nie wystarcza ssanie piersi matki czy też butelki. Ma tak silną potrzebę, że jest niespokojne cały czas, ponieważ tej naturalnej potrzeby nie może zaspokoić. Wówczas dobrze jest podawać dziecku smoczek, ale oczywiście rozważnie, nie przesadzając w żadną stronę. Według wielu badań podawanie dziecku smoczka może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.

kiedy oduczyć smoczka
Kiedy podać dziecku smoczek?

Należy jednak wystrzegać się podawania dziecku smoczka cały czas. W autobusie, podczas spaceru czy też w domu, gdy dziecko płacze. Takie zapychanie w gruncie rzeczy ust dziecku na siłę, pomaga tylko na jakiś czas. W końcu dziecko tak bardzo przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy, iż nie jest w stanie inaczej funkcjonować. Zasypia tylko ze smoczkiem, uspokaja się tylko mając smoczek w buzi. Bardzo szybko ten przyjaciel malucha może zmienić się w jego wroga oraz w naszego wroga. Takie przywiązanie się dziecka do smoczka może bardzo szybko poskutkować tym, że będzie on niestety rozwiązaniem wszystkich problemów nawet wtedy, gdy dziecko będzie już stosunkowo duże.

Kiedy oduczać dziecko smoczka?

Najlepiej jest odzwyczajać dziecko od smoczka około 6 miesiąca życia. Wówczas rozwój malucha jest bardzo dynamiczny i dużo łatwiej jest przy każdych jego kolejnych sukcesach, pożegnać się z gumowym przyjacielem. Można również odczekać nieco dłuższą chwilę i zacząć proces odzwyczajania gdy dziecko ma półtorej roku bądź też dwa latka. Wówczas maluch zaczyna czuć się dorosły, chce pokazać również to swoim rodzicom. Takim pierwszym krokiem do wykazania swojej dorosłości może być podpowiedzenie dziecku, że powinno pozbyć się smoczka. Zdarza się również tak, że dziecko samo chce z niego zrezygnować. Musimy jednak pamiętać o tym, że takie odzwyczajanie malucha musi być konsekwentne, ale i powolne. Nie możemy zabrać mu smoczka z dnia na dzień. Najlepiej jest po prostu unikać pokazywania mu go. Można wytłumaczyć także dziecku na podstawie jakiejś bajki, że większe dzieci nie używają smoczków i świetnie sobie bez nich radzą. Malucha należy zajmować, bawić się z nim, dawać mu maskotki i całusy na pocieszenie. Takie unikanie używania smoczka, zapominanie go na wyjścia czy też po prostu tłumaczenie dziecku, iż smoczek nie jest mu potrzebny, w końcu przyniosą zamierzony efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *